نقشه های اتوکدی مسجد،مدرسه و بازارچه امام خمینی کاشان

27,000 تومان

در این فایل اتوکد مجموعه نقشه های DWG مسجد ، مدرسه و بازارچه امام خمینی کاشان برای دانلود در دسترس شما می باشد. این نقشه ها شامل پلان و مقاطع  و پلان موقعیت این مجموعه ارزشمند تاریخی می باشد .

برای اطلاعات بیشتر تصویر محصول را ببنید و یا بخش توضیحات را بخوانید.  در صورت تمایل به خرید با استفاده از کادر سبز رنگ سمت چپ آن را به سبد خرید اضافه کنید .

توضیحات

این بنا که نام دیگر آن مدرسه و مسجد و بازارچه سلطانی کاشان می باشد از بناهای دوره فتحعلی شاه قاجار می باشد . احداث این بنا از سال 1221 تا 1229 هجری قمری به طول انجامیده است. در این بخش نقشه های اتوکدی مسجد-مدرسه امام خمینی کاشان، یا مسجد مدرسه سلطانی کاشان، برای دانلود ارائهخ شده است.

این بنای با ارزش به شماره ثبت 251 در تاریخ 30 خرداد 1325 هجری شمسی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

مسجد و مدرسه سلطانی از جمله بناهای ارزشمند دوره قاجاریه در کاشان است.این مسجد در محله قدیمی کِلِهَر کاشان و در نزدیک میدان فعلی کمال الملک و در جوار بازار کاشان واقع شده است. ساختمان آن از سال ۱۲۲۱ تا ۱۲۲۹ ه.ق به سرپرستی میرزا ابوالقاسم اصفهانی که از طرف حاجی حسین خان صدراعظم عهده دار حکومت کاشان بوده به انجام رسیده،آنگاه امر تولیت و تدریس و تصدی موقوفات مدرسه نیز به حاجی ملااحمد نراقی واگذار گردیده است.(آثار تاریخی شهرستانهای کاشان و نطنز،حسن نراقی،ص۱۸۰) جلوخان مدرسه دارای سردر کاشی کاری و بر فراز آن هم ماذنه خوش اسلوبی ساخته شده‌. در وسط دو جبهه شمالی و جنوبی در جهت طول مدرسه دو تالار بزرگ برای تدریس و محل اجتماع و مباحثه طلاب احداث گشته،و هر یک از چهار زاویه آن هم راهرو جداگانه به حیاط خلوت هایی دارد که هر کدام سه حجره و سه زیرزمین و سرداب بزرگ تابستانی با بادگیرهای مرتفع هوایی می باشد.(همان،ص۱۸۱)

مسجد سلطانی از جمله مساجد دو ایوانی در ایران به شمار می رود.در میان صحن مسجد یک حوض آب قرار دارد. مسجد دارای تعداد زیادی کتیبه با مضمون آیات قرآنی و ماده تاریخ ساخت بنا است. همچنین مدرسه دارای یک سنگ آب بزرگ مسی مربوط به سال ۱۲۲۵ هجری است که مادّه تاریخ آن بدین شرح است:
“خاوری زد رقم به تاریخش
جام شَه بِه ز جام جمشید است.”

در کنار مسجد یک آب انبار وجود دارد. حدود بیش از ۱۰۰ دکان در بازار کاشان توسط فتحعلی شاه قاجار وقف نگهداری و هزینه های جاری این مسجد شده است.

نقشه ها و پلان مسجد مدرسه امام خمینی (مسجد مدرسه سلطانی کاشان) را می توانید از این بخش دانلود کنید. این نقشه ها شامل پلان ،مقاطع و پلان موقعیت  با پسوند dwg می باشد .

نوع فایل : DWG  (اتوکد)

حجم فایل فشرده :839 کیلو بایت

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “نقشه های اتوکدی مسجد،مدرسه و بازارچه امام خمینی کاشان”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *