آشنایی با معماری جهان: ایران باستان؛ اشکانیان و ساسانیان

55,000 تومان

در این بخش پاورپوینت آموزشی مبحث «معماری ایران باستان، دوره ی پارتی (اشکانیان) و ساسانیان» مرتبط با سرفصل درس «آشنایی با تاریخ معماری جهان» برای دانلود ارائه شده است. این مبحث شامل بررسی هنر و معماری ایران پیش از اسلام از دوره اشکانیان تا ساسانیان می شود.

برای مشاهده همه مباحث این درس، به صفحه اصلی مجموعه پاورپوینت های آموزشی درس آشنایی با تاریخ معماری جهان مراجعه کنید.

پاورپوینت آشنایی با تاریخ معماری ایران باستان (اشکانیان و ساسانیان)، با فرمت pptx است و  با نرم افزار پاورپوینت قابلیت استفاده و ویرایش را دارند. برای اطلاعات بیشتر تصاویر محصول را ببنید و یا بخش توضیحات را بخوانید.  در صورت تمایل به خرید با استفاده از کادر سبز رنگ سمت چپ آن را به سبد خرید اضافه کنید و بلافاصله دانلود کنید.

 

توضیحات

در این بخش، فایل پاورپوینت آشنایی با هنر و معماری ایران باستان شامل معماری اشکانیان و ساسانیان را می توانید دانلود کنید که به بررسی معماری شیوه ی پارتی پرداخته است.

در حدود 330 ق.م با حمله اسکندر به ایران ، سرداران یونانی بر ایران حاکم شدند . یونانی ها تلاش داشتند که به گونه‌ای سلیقه و فرهنگ خود را بر ایرانیان تحمیل کنند. در دوره سلوکیان ( جانشینان اسکندر مقدونی ) شهرها و معابدی بر اساس الگو ها و تزئینات یونانی ها ساخته شد. بقایایی از معابد به سبک یونانی (هلني) در کنگاور خرهه شناسایی شده است. سرانجام پارتها  حکومت ساقط شده هخامنشی را از سلوکیان باز پس گرفتند و سلسله اشکانیان از سال 250ق.م تا 224 میلادی بر ایران حکومت کردند. پارت از شاخه‌های نژاد آریایی ایرانی است که در کتیبه داریوش اول در بیستون سرزمین آن هارا “پرتو” نامیده اند . این نام بعد ها به پهلو تبدیل گشت . مرکز استقرار پارتها شمال خراسان کنونی بوده است.

پارت ها نه تنها احیاگر معماری و سنت های قبل و هنرهای فراموش شده یا تغییر یافته ایرانی شدند بلکه تحول عظیمی در زمینه معماری و شهر‌سازی ایجاد کردند و در معماری دو عنصر نو ظهور افزودند. یکی احداث گنبد بر روی بناهای چهار ضلعی ( مربع شکل ) از طریق فیلپوش ها و دیگر توسعه ساختمان های ایوان‌دار . ایوان فضايی سرپوشیده است با طاق کمانی یا آهنگ که در قسمت پشت بسته بود و در جلو معمولا رو به بیرون یا حیاط قرار دارد و کاملا باز است.

پارتها شهر هايی چون تیسفون ، مرو و الحضر را بنا کردند که بر اساس نقشه دایره شکل بودند. از فضای دایره‌وار آسانتر از چهارگوش می توان دفاع کرد و بارو کشیدن آن آسانتر است . این شیوه شهر سازی تا زمانی ساسانی و صدر اسلام ادامه یافت . معمولا شهر های پارتی دارای برج و بارو بودند با کنگره های قائم الزاویه و سوراخ هايی برای تیر اندازی . مهم ترین ساختمان‌ها در شهر های پارتی معمولا ارگ وپرستشگاه‌ها بودند.

اردشیر بابکان در سال 224 میلادی آخرین پادشاه پارتی را شکست داد و سلسله ساسانیان را بنیاد نهاد. ساسانیان خود را از اعقاب هخامنشیان می دانستند. ساسانیان حکومتی ایرانی متکی به دین ملی تاسیس کردند و نیروی پر قدرت و مرکزی را بنیان‌گذاری کردند . با توجه به تمرکز قدرت و ثبات سیاسی و اجتماعی و اقتصادی ، شهر سازی و معماری در این دوره پیشرفت زیادی داشت . بناهای معماری دوره ساسانی به علاوه بر کاخ های شاهی ، شامل معماری معابد آتشگاه ها و معابد ، بناهای یادمانی ، کاروانسرا ها ، قلعه ها و خانه‌های مردم می باشد. از ویژگی های معماری ساسانی žمبتنی بودن بر معماری بومی ( خشک مرکزی و شرقی )، احداث ایوانها و تالارهای ستوندار، پوششهای گنبدی و ساختن ایوانهایی با تاقهای گهواره ای و žتزئینات بصورت گچبری و موزائیک کاری می باشد.

مشخصات فایل پاورپوینت آشنائی با هنر و معماری ایران باستان، معماری اشکانی و ساسانی (پارتی)

نوع فایل : pptx  (پاورپوینت)
حجم فایل فشرده : 12/1 مگابایت

تعداد اسلاید: 75
فایل با نرم افزار پاورپوینت 2013 و بالاتر قابل استاده و ویرایش است

فایل بلافاصله پس از پرداخت از هریک از سه روش:  1- نمایش لینک دانلود بلافاصله پس از پرداخت 2- ارسال لینک دانلود به ایمیل شما  3- ارائه لینک دانلود در حساب کاربری شما (ثبت نام در حین خرید) قابل دانلود است.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “آشنایی با معماری جهان: ایران باستان؛ اشکانیان و ساسانیان”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *